Sports on TV

August 13, 2022 GMT
(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Sunday, August 14
AUTO RACING
9 a.m.

CBSSN — FIM Motocross: The MX2, Hyvinkaa, Finland

10 a.m.

CBSSN — FIM Motocross: The MXGP, Hyvinkaa, Finland

1 p.m.

FS1 — NHRA: Qualifying, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan. (Taped)

2 p.m.

FS1 — NHRA: The Menards NHRA Nationals, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan.

3 p.m.

USA — NASCAR Cup Series: The Federated Auto Parts 400, Richmond Raceway, Richmond, Va.

BIG3 BASKETBALL
3:30 p.m.

CBS — Playoffs: Trilogy vs. Aliens AND 3 Headed Monsters vs. Power, Semifinals, Tampa, Fla.

COLLEGE BASKETBALL (MEN'S)
12 p.m.

SECN — Drake’s Big Blue Bahamas: The Bahamas National Team vs. Kentucky, Nassau, Bahamas

GOLF
6:30 a.m.

GOLF — DP World Tour/LPGA Tour: The ISPS Handa World Invitational, Final Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

12 p.m.
ADVERTISEMENT

GOLF — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Final Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

2 p.m.

GOLF — Korn Ferry Tour: The Pinnacle Bank Championship, Final Round, The Club at Indian Creek, Omaha, Neb.

NBC — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Final Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

5 p.m.

GOLF — PGA Tour Champions: The Boeing Classic, Final Round, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash.

7 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur, Championship Match, Chambers Bay, University Place, Wash.

HORSE RACING
3 p.m.

FS2 — NYRA: Saratoga

5 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

IIHF HOCKEY (MEN'S)
2 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Slovakia vs. Finland, Group A, Edmonton, Canada

6 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Latvia vs. Czechia, Group A, Edmonton, Canada

10 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Sweden vs. U.S., Group B, Edmonton, Canada

LACROSSE (WOMEN'S)
1 p.m.

ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Glynn vs. Team Johansen, Sparks Glencoe, Md.

3:30 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Apuzzo vs. Team Moreno, Sparks Glencoe, Md.

LITTLE LEAGUE BASEBALL
12 p.m.

CBSSN — Perfect Game 12-U Select Festival: East vs. West, Marietta, Ga.

LITTLE LEAGUE SOFTBALL
1 p.m.

ESPN — Little League Softball World Series: TBD, Semifinal, Greenville, N.C.

4 p.m.

ESPN — Little League Softball World Series: TBD, Semifinal, Greenville, N.C.

MLB BASEBALL
1:30 p.m.

MLBN — Regional Coverage: Philadelphia at NY Mets OR Cleveland at Toronto

4:30 p.m.

MLBN — Regional Coverage: Minnesota at LA Angels OR Pittsburgh at San Francisco (Joined in Progress)

7 p.m.

ESPN — NY Yankees at Boston

ESPN2 — NY Yankees at Boston (Kay-Rod Cast)

NFL FOOTBALL
4:25 p.m.

NFLN — Preseason: Minnesota at Las Vegas

RODEO
1:30 p.m.

CBS — PBR Team Series: Anaheim, Game of the Week- Double Header, Anaheim, Calif. (Taped)

SKATEBOARDING
4 p.m.

ESPN2 — Street League: Women’s Final and Men’s Recap, Seattle

SOCCER (MEN'S)
7 a.m.

CBSSN — SPL: Celtic at Kilmarnock

ADVERTISEMENT
9 a.m.

USA — Premier League: West Ham United at Nottingham Forest

11:30 a.m.

USA — Premier League: Tottenham Hotspur at Chelsea

9 p.m.

FS1 — MLS: Minnesota United FC at Nashville SC

SOCCER (WOMEN'S)
12:50 p.m.

FS2 — FIFA U-20 World Cup Group Stage: Japan vs. Ghana, Group D, Alajuela, Costa Rica

6:50 p.m.

FS1 — FIFA U-20 World Cup Group Stage: U.S. vs. Netherlands, Group D, San José, Costa Rica

8 p.m.

CBSSN — NWSL: Chicago at Angel City FC

9:50 p.m.

FS2 — FIFA U-20 World Cup Group Stage: France vs. Canada, Group C, San José, Costa Rica

ADVERTISEMENT
TENNIS
1:30 p.m.

TENNIS — Montreal-ATP, Toronto-WTA Singles and Doubles Finals

6 p.m.

CBSSN — USTA Billie Jean King Girls 18-U National Championships: Finals, San Diego

WNBA BASKETBALL
1 p.m.

ABC — Minnesota at Connecticut

3 p.m.

ABC — Seattle at Las Vegas

7 p.m.

NBATV — Dallas at Los Angeles ---